دامنه Domain

Addon Domain چیست؟ ساخت ادان دامین در سی پنل و دایرکت ادمین

میزبانی وب دنیای بسیار گسترده‌ای است که  امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، این امکانات به حدی زیاد است که بسیاری از افراد حتی نسبت به برخی از آن‌ها بی‌اطلاع هستند. یکی از این امکانات که مورد کم لطفی کاربران قرار گرفته است، ادان دامین یا Addon Domain است. شاید شما هم مانند بسیاری از کاربران برای اولین بار است که با این مفهوم برخورد داشته‌اید، اگر جز این دسته از افراد هستید نگران نباشید چرا که در این مقاله به‌طور کامل در خصوص ادان دامین‌ها صحبت می‌کنیم. در این مقاله به مباحثی مانند Addon Domain چیست ، ادان دامین در سی پنل، تفاوت ساب دامین و ادان دامین و .. خواهیم پرداخت.

Addon Domain چیست؟

اولین نکته ای که باید به آن بپردازیم، پاسخ به این سوال است: ادان دامین چیست ؟ Addon domain یک مفهوم مرتبط با وب هاستینگ است. وقتی شما یک حساب هاست (hosting account) را با یک شرکت میزبانی وب ایجاد می کنید، معمولاً مجوزی به شما داده می شود تا بتوانید یک یا چند دامنه را روی آن حساب هاست بارگذاری کنید. هر دامنه اضافه شده به حساب هاست، به عنوان یک “Addon domain” شناخته می‌شود.

به طور کلی، با استفاده از Addon domain می‌توانید چندین دامنه مختلف را به یک حساب هاست مربوط کنید. این بدان معناست که شما می‌توانید چندین وب سایت را بر روی یک حساب هاست بارگذاری کنید و از طریق یک حساب کنترل‌پنل واحد (مانند Cpanel) مدیریت کنید. به عنوان مثال، فرض کنید یک حساب هاست ایجاد کرده اید و دامنه اصلی خود را روی آن بارگذاری کرده‌اید، حالا با استفاده از Addon domain می‌توانید یک یا چندین دامنه دیگر را به حساب هاست خود اضافه کنید و هر یک از آن‌ها را به یک وب سایت جداگانه متصل کنید. این به شما امکان می‌دهد تا چندین پروژه وب را با استفاده از یک حساب هاست مدیریت کنید.

Addon domain چیست

کاربرد addon domain چیست؟

اگر برای شما سوال پیش آمده که کاربرد Addon Domain چیست باید بگوییم که ادان دامین به شما اجازه می‌دهد تا چندین وب سایت مستقل را بر روی یک حساب هاست بارگذاری کنید. این به شما امکان می‌دهد تا با هزینه کمتر، مدیریت و نگهداری چندین وب سایت را انجام دهید. در زیر چندین کاربرد مهم Addon domain آمده است:

1. مدیریت چندین وب سایت

با استفاده از Addon domain می‌توانید چندین وب سایت را روی یک حساب هاست بارگذاری کنید و از یک پنل مدیریت مشترک استفاده کنید. این کار راحتی است و به شما امکان می‌دهد تا تمام وب سایت‌های خود را از یک مکان مدیریت کنید.

2. افزایش بهره‌وری منابع

با استفاده از Addon domain، می‌توانید از منابع هاستینگ خود بهینه‌تر استفاده کنید. به جای خرید و نگهداری چندین حساب هاست جداگانه برای هر وب سایت، می‌توانید تمام وب سایت‌هایتان را روی یک حساب هاست مدیریت کنید و بهره‌وری بیشتری از منابع سرور خود ببرید.

3. کاهش هزینه

خرید و نگهداری چندین حساب هاست جداگانه برای هر وب سایت می‌تواند هزینه بالا و پیچیدگی مدیریتی را ایجاد کند. با استفاده از Addon domain، می‌توانید هزینه‌ها را به حداقل برسانید و همه وب سایت‌های خود را در یک حساب هاست مدیریت کنید.

4. بهبود سئو

با استفاده از Addon domain، می‌توانید دامنه‌های جدید را به سرعت به وب سایت اصلی خود متصل کنید. این به شما امکان می‌دهد تا سئو وب سایت‌های جدید را بهبود بخشید و بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت سایت‌های جدید هدایت کنید.

بنابراین، با استفاده از Addon domain شما می‌توانید تعداد وب سایت‌های خود را افزایش دهید، هزینه‌ها را کاهش دهید و مدیریت مرکزی‌تری برای تمام وب سایت‌های خود داشته باشید.

تفاوت ساب دامین و ادان دامین چیست؟

تفاوت بین ساب‌ دامین (Subdomain) و ادان دامین (Addon Domain) در مفهوم و کاربرد آن‌ها در وب هاستینگ قرار دارد. در بالا با مفهوم ادان دامین و کاربرد آن آشنا شدید، اجازه دهید تا مختصری در خصوص ساب دامین هم صحبت کنیم تا شما تفاوت ساب دامین و ادان دامین را بهتر درک کنید.

تفاوت ساب دامین و ادان دامین چیست

ساب‌دامین (Subdomain)

یک ساب‌دامین یک بخش زیر شاخه از دامنه اصلی است. به طور کلی، یک ساب‌دامین به صورت “subdomain.domain.com” شناخته می‌شود. ساب‌دامین‌ها می‌توانند برای دسته‌بندی و سازماندهی محتواها و بخش‌های مختلف یک وب سایت استفاده شوند. به عنوان مثال، اگر دامنه اصلی شما “tadserver.com” باشد، می‌توانید برای بخش‌های مختلف وب سایت، ساب‌دامین‌هایی مانند “blog.tadserver.com” ایجاد کنید. هر ساب‌دامین می‌تواند به یک پوشه وب سایت مشخص در ساختار فایل‌های حساب هاست ارجاع کند و مستقل از دامنه اصلی مدیریت شود.

به طور خلاصه، ساب‌دامین‌ها به عنوان بخش‌های زیر شاخه از دامنه اصلی برای سازماندهی وب سایت استفاده می‌شوند، در حالی که ادان‌ دامین‌ها به عنوان دامنه‌های مجزا و مستقل اضافه می‌شوند و وب سایت‌های جداگانه را بر روی یک حساب هاست میزبانی می‌کنند.

آموزش ساخت ادان دامین در Cpanel

برای ساخت یک ادان دامین در سی پنل کافی است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

قدم اول: وارد شدن به حساب سی پنل

وارد حساب Cpanel خود شوید. معمولاً می‌توانید به آن با ورود به “yourdomain.com/Cpanel” (جایگزین “yourdomain.com” با دامنه خود) دسترسی پیدا کنید. سپس وارد نام کاربری و رمز عبور خود شوید.

قدم دوم ساخت ادان دامین در Cpanel: پیدا کردن بخش “Domains” (دامنه‌ها)

پس از ورود به Cpanel، بخش‌ها را بررسی کنید تا بخش “Domains” را پیدا کنید. این بخش معمولاً در بالای صفحه یا در بخش‌های مدیریتی Cpanel قرار دارد.

قدم دوم ساخت ادان دامین در Cpanel: پیدا کردن بخش "Domains" (دامنه‌ها)

قدم سوم ساخت ادان دامین : انتخاب گزینه “Addon Domains” (ادان‌دامین‌ها)

در بخش “Domains”، به دنبال گزینه “Addon Domains” بگردید و بر روی آن کلیک کنید. این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا یک ادان‌دامین جدید را به حساب هاست اضافه کنید.

قدم چهارم ساخت ادان دامین در Cpanel: وارد کردن اطلاعات دامنه

ساخت ادان دامین در سی پنل

در صفحه “Addon Domains”، شما باید اطلاعات دامنه جدید خود را وارد کنید:

New Domain Name: نام دامنه جدیدی که می‌خواهید به حساب هاست اضافه کنید را وارد کنید.

 Subdomain/FTP Username: یک نام کاربری برای این ادان‌دامین انتخاب کنید. این نام کاربری برای دسترسی FTP و ساب‌دامین مربوطه استفاده می‌شود.

Document Root: مسیر پوشه‌ای را که می‌خواهید ادان‌دامین به آن ارجاع داشته باشد، وارد کنید. این پوشه باید در ساختار فایل‌های حساب هاست وجود داشته باشد.

قدم آخر ساخت ادان دامین در Cpanel: اضافه کردن ادان دامین

پس از وارد کردن اطلاعات دامنه، بر روی “Add Domain” یا “Add” کلیک کنید تا دامنه به حساب هاست اضافه شود.

با انجام این مراحل، شما با موفقیت یک ادان‌دامین جدید را به حساب هاست خود اضافه کرده‌اید.

افزودن ادان دامین در دایرکت ادمین

برای افزودن ادان‌دامین (Addon Domain) در DirectAdmin، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ورود به DirectAdmin

وارد حساب DirectAdmin خود شوید. معمولاً می‌توانید به آن با ورود به “yourdomain.com:2222” (جایگزین “yourdomain.com” با دامنه خود) دسترسی پیدا کنید. سپس وارد نام کاربری و رمز عبور خود شوید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ورود به دایرکت ادمین مراجعه کنید.

2. پیدا کردن بخش “Domain Management” (مدیریت دامنه)

پس از ورود به DirectAdmin، بخش‌ها را بررسی کنید تا بخش “Domain Management” را پیدا کنید. این بخش معمولاً در قسمت بالای صفحه قرار دارد.

3. انتخاب گزینه “Addon Domain” (ادان‌دامین)

در بخش “Domain Management”، به دنبال گزینه “Addon Domain” یا “Add Domain” بگردید و بر روی آن کلیک کنید. این گزینه به شما اجازه می‌دهد تا یک ادان‌دامین جدید را به حساب هاست اضافه کنید.

4. وارد کردن اطلاعات دامنه

در صفحه “Addon Domain”، شما باید اطلاعات دامنه جدید خود را وارد کنید. از جمله مهمترین اطلاعاتی که شما باید در این بخش وارد کنید، می‌توان به مواردی مانند New Domain Name، Subdomain/FTP Username و Document Root اشاره کرد. پس از وارد کردن اطلاعات دامنه، بر روی “Add” یا “Create” کلیک کنید تا دامنه به حساب هاست اضافه شود.

وارد کردن اطلاعات دامنه

چگونه به ادان دامین فایل اضافه کنیم؟

برای اضافه کردن فایل به ادان‌دامین در DirectAdmin، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. وارد حساب DirectAdmin خود شوید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور.
  2. در صفحه اصلی DirectAdmin، به دنبال بخش “File Manager” بگردید و بر روی آن کلیک کنید. این بخش به شما امکان می‌دهد فایل‌ها و پوشه‌ها را در حساب هاست خود مدیریت کنید.
  3. در صفحه “File Manager”، شما فهرستی از پوشه‌ها و فایل‌های موجود در حساب هاست خود را مشاهده می‌کنید. از فهرست سمت چپ، به دنبال پوشه مربوط به ادان‌دامین خود بگردید و بر روی آن کلیک کنید. اگر ادان‌دامین جدیدی ایجاد کرده‌اید، معمولاً یک پوشه با نام آن دامنه ایجاد می‌شود.
  4. پس از ورود به پوشه ادان‌دامین، بر روی دکمه “Upload” (بارگذاری) در بالای صفحه کلیک کنید. سپس گزینه “Choose File” (انتخاب فایل) را انتخاب کنید و فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه “Upload” کلیک کنید تا فایل به پوشه اضافه شود.
  5. پس از انتخاب فایل و بارگذاری آن، شما یک پیام تأیید بارگذاری و مشخصات فایل مربوطه را مشاهده می‌کنید.

به همین سادگی و با انجام مراحل بالا شما می‌توانید به ادان دامین خود فایل جدید اضافه کنید.

چگونه به ادان دامین فایل اضافه کنیم؟

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور کامل در خصوص ادان دامین صحبت شد، ما به شما گفتیم که Addon domain چیست و با کاربردهای آن نیز آشنا شدید. در ادامه به تفاوت ادان دامین و ساب دامین اشاره شد و در نهایت نحوه اضافه کردن فایل به ادان دامین را به شما آموزش دادیم. اگر در خصوص ادان دامین نیاز به توضیحات بیشتر دارید یا سوالی ذهن شما را درگیر کرده است در قسمت دیدگاه‌ها و پیشنهادات با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما به بهترین شکل ممکن به شما کمک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا